d jako digitalizace
K následující úvaze mě přivedlo srandovní video s jedním nejmenovaným bývalým ministrem. Ale ten s článkem nemá nic společného, aby bylo jasno.
Je to tak, všichni jsme v moci digitálních technologií a za mě je to v pořádku. Evoluci totiž nezastavíš.
Pamatuji si na své okouzlení, když mě tata vzal poprvé do temné komory a já jsem užasle pozorovala, jak se ve vývojce objevuje obrázek. Byla to magie a já jsem ji ochotně provozovala dalších dvacet let. Ale nebyla to jen magie, ale taky pořádná dřina a někdy otrava, to když se fakt nedařilo. Nešlo jen o to, fotky nazvětšovat a vyvolat, ale dostat z nich něco víc, aby vypadaly jako ty od známých a slavných fotografů. Tenkrát jsem ovšem nevěděla, že ti slavní často přenechávají tuhle postprodukci mistrům svého řemesla. Těm, kteří znají fígle, aby černá byla ta nejčernější na světě, bílá opravdu bílá a celá fotka přitom byla pořád krásná a čitelná.
Přiznám se, že jsem svůj první digitál vítala s nadšením. Když jsem ale poprvé otevřela obálku z fotolabu s hotovými fotkami, zase až takový plezír to nebyl. Do fotokomory jsem se ale stejně vrátit nechtěla - bylo toho dost.
Jak říkám, evoluci nezastavíš a tak už pár let konečně můžu digitálně nejen fotit. Lightroom je pro mě osobně požehnáním. Sedět si ve světlé a voňavé, útulné pracovně a bavit se postprodukcí, zkoušet stovky možností a hledat tu pravou, aniž bych jakkoliv zničila originál, to je oproti tmavé a smrduté fotokomoře opravdu o několik levlů výš. Hlavně ženy taky určitě cítí ten rozdíl mezi "vypnout počítač" a "uklidit po sobě provizorní fotokomoru v koupelně".
V poslední době se mnoho lidí s jakousi nostalgií vrací ke starým analogovým věcem - k těm fakt dobrým. Zase se lisují a posluchají vinyly a zase se čím dál tím víc fotí na film. Ale ne tak úplně, valná většina fotografů si film nechá vyvolat, negativy skenuje a pak je digitálně upravuje v počítači.
Je prý dobré, užít si ničím nerozptylované focení. Dokonce i Leica vyrobila nový digitální fotoaparát M11-D bez displaye, abyste fotili jako na analog a nerozptylovali se prohlížením pořízených fotek. Podívejte se, náhledy můžete zrušit a mnohem víc vás rozptýlí, když si nevypnete telefon. A ve chvíli, kdy si přece jen nutně potřebujete zkontrolovat expozici, vás kabel a aplikace v mobilu dost zpomalí.
Otevřená clona teď zase jednou vstoupí na tenký led a rozdmýchá (v někom) vášně. Obdivuji fotografy, kteří fotí na analog, je to machrovina - POKUD ovšem film i fotky vlastnoručně vyvolají ve fotokomoře. Pak je to majstrštyk. Protože proč jinak fotit na analog a přitom nezažít mystérium fotografie?