jablko hříchu
Víte, kolik času věnujete prohlédnutí fotografie na sociální síti? Jsou to dvě a půl sekundy! Není lepší mít v ruce vytištěnou fotografii? A k tomu neomezené množství času?
Tohle jablko nám nabídnul Steve Jobs jako had v ráji. Spíš než jablko poznání je to, alespoň pro mě, jablko zblbnutí. "Chytrý" telefon ruku v ruce se sociálními sítěmi sice rozšířil obzory mého poznání, ale také úplně otupil mé normální instinkty. Jak jinak nazvat to, že třeba stav počasí nesleduji z okna, ale skrze apku v mobilu?
Na druhou stranu, díky internetu jsem poznala spoustu vynikajících fotografů a dozvěděla jsem se plno zajímavých věcí o fotografování. Vím, že bez telefonu už se dnes neobejdu. Ale řekla bych, že na prohlížení fotografií to není úplně nejlepší zařízení.
Nic se nevyrovná tištěné fotografii. Ideální je, když ji můžete vzít do rukou, cítit její váhu a přivonět si k ní. To bohužel na výstavě nejde. I tak je ale zážitek, když můžete přistoupit blíž nebo naopak poodstoupit, za chvíli se třeba vrátit, zkrátka si to užít podstatně delší dobu, než té 2 a 1/2 sekundy. Na výstavě Magnum - kontaktní listy ( rozhodující okamžik? ) byly některé fotky v otočných rámech, takže jste si mohli prohlédnout i jejich zadní stranu s poznámkami autora a editora, razítkem agentury, archivním číslem - viděli jste celý životopis té fotografie a bylo to nesmírně působivé.
Nikdy nezapomenu na výstavu Diane Arbus - https://fraenkelgallery.com/artists/diane-arbus . Narazili jsme na ni úplnou náhodou v New Yorku v tehdejším Muzeu Met Breuer na podzim roku 2016. Myslím, že to byl jeden z hlavních impulsů, díky němuž jsem začala doopravdy fotografovat. A taky si myslím, že kdybych si fotografie Diane Arbus prohlížela v mobilu rychlostí jeden snímek za dvě a půl vteřiny, dnes bych možná pletla ponožky a neběhala s foťákem po ulicích.
Samozřejmě, existuje spousta vynikajících fotografů, kteří svou výstavu možná nikdy neuspořádají a najdete je jen na internetu. Co vám chce Otevřená clona nabídnout, je toto předsevzetí do nového roku :
Prohlížení digitálních obrázků je v pořádku, ale musíme to dělat správným způsobem. Udělejte si na fotku čas, prohlédněte si ji ve větším měřítku na vašem počítači a několikrát se k ní vraťte, abyste si ji skutečně užili. Dobrá fotografie i její autor si trochu soustředění zaslouží!
Otevřená clona vám všem v novém roce přeje jen to nejlepší! I to obligátní "Dobré světlo!"