ulice nebo cesta
Ono se to nabízí - pouliční fotografie je ta, která je pořízena na ulici. Ale jsou i jiné definice - a mně se nejvíc líbí ta od Davida Gibsona : "Pojem pouliční fotografie označuje libovolný typ fotografie pořízené na veřejném místě." Už brzy nás bude zajímat ten "libovolný typ", ale dnes se budeme soustředit na ta "veřejná místa".
Fantastická kniha, kterou byste měli mít, pokud se chcete vážně zabývat pouliční fotografií, je "Magnum Streetwise" od Stephena McLarena. Je plná skvělých pouličních fotek členů agentury Magnum. A co je na ní ještě zajímavé, je to, že je členěna podle míst pořízení. A to velice přehledně a nápaditě do tří základních kategorií :
- Doprava
- Volný čas
- Obchod
Když se zamyslíte, opravdu do těchto tří šuplíků rozdělíte všechno - od metra po galerii, od pláže po arabské tržiště. Autor jde ale dál a přidává ještě další čtyři samostatné kategorie - čtyři města, učiněné Mekky pouličních fotografů. Které to jsou?
- New York
- Londýn
- Paříž
- Tokio
(Nevím jak vy, ale já bych se přimluvila ještě za Berlín.)
Tak jsme se shodli, že pouliční fotografie není jen z ulice. Rozhodně je z města. Ale co když ulice, zbavená jména, opouští město a teď už jako cesta míří do vesnice? Sáhneme do šuplíku "volný čas" a máme to vyřešeno. A když je na návsi trh, potupluje nám to šuplík číslo 3.
Takže to hlavní, co si budeme pamatovat z téhle lekce, je : "Nejdůležitější je vydat se na cestu za pouliční fotografií na ulici nebo jiné libovolné místo, ale hlavně opustit náš uzavřený prostor!"
Příště nabouráme poslední mýtus - o tom, že na pouliční fotografii nutně musí být lidi.
Vy jste ještě tady? Tak už opusťte uzavřený prostor a jděte fotit!!!